TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

27% warszawskich tramwajów z klimatyzacją
INFOTRAM - Opublikowano: 22.06.2015 15:18:30 3 komentarze
27% warszawskich tramwajów z klimatyzacją

Ponad 27% warszawskich tramwajów jest wyposażonych w klimatyzację ? poinformował dziś stołeczny ZTM. Tramwaje typu SWING wyposażone są w zintegrowany system HVAC (Heating, Ventilation, Air Conditioning), który reguluje ogrzewanie, wentylację i chłodzenie. Gdy temperatura w tramwaju osiągnie 25 stopni Celsjusza, system automatycznie włącza chłodzenie.

Jak informuje ZTM latem, w pojazdach komunikacji miejskiej, temperatura powinna utrzymywać się w granicach 18-25 stopni Celsjusza. Oznacza to, że w klimatyzowanych autobusach, tramwajach i pociągach SKM system chłodzący jest automatycznie uruchamiany w momencie, gdy temperatura wewnątrz pojazdu przekroczy 25 stopni Celsjusza.

Dodajmy, że w klimatyzację wyposażone są wszystkie pociągi SKM oraz ponad 75% autobusów. Wszystkie klimatyzowane pojazdy są oznaczone specjalnymi naklejkami ? umieszczonymi na drzwiach ? z napisem ?Pojazd klimatyzowany?. Dodatkowo na oknach znajdują się informacje ?Pojazd klimatyzowany. Prosimy nie otwierać okien?. Najłatwiej i najszybciej rozpoznać, czy dany pojazd jest wyposażony w klimatyzację po dużych, białych urządzeniach zamontowanych na dachu.

Aby zwiększyć efektywność systemu chłodzącego, w pojazdach wyposażonych w klimatyzację obowiązują specjalne zasady. Przede wszystkim prowadzący nie otwiera na przystankach automatycznie drzwi, a pasażerowie korzystają z ?ciepłego? guzika. Dzięki temu ? jeśli na przystankach nie ma oczekujących pasażerów i nikt nie wysiada z pojazdu ? drzwi pozostają zamknięte, chłodne powietrze nie ?ucieka? na zewnątrz i jednocześnie do środka nie dostaje się gorące powietrze.

Okna ? w pojazdach klimatyzowanych ? są zablokowane. Pasażerowie nie powinni próbować ich otwierać, ponieważ kończy się to niepowodzeniem lub uszkodzeniem elementów uszczelniających.

W przypadku, gdy dojdzie do awarii klimatyzacji lub jej działanie jest niewystarczające, należy o tym poinformować prowadzącego pojazd.

ZTM zapowiada także, że będzie kontrolował przewoźników. Za kontrolę klimatyzacji odpowiedzialni są pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego, którzy każdego dnia, gdy temperatura na dworze przekracza 25 stopni Celsjusza sprawdzają pojazdy. Kontrole przeprowadzane są na pętlach. Polegają one na elektronicznym pomiarze temperatury wewnątrz pojazdu oraz sprawdzeniu nawiewu z ?kratek? klimatyzacji. Sprawdzane jest także, czy systemy chłodzenia posiadają aktualne certyfikaty i czy są odpowiednio serwisowane.

Liczba kontroli z roku na rok wzrasta. W 2011 roku przeprowadzono 1427 kontroli, w wyniku których stwierdzono 523 uchybienia. W 2014 roku przeprowadzono 2771 kontroli, w wyniku których stwierdzono 265 uchybień.

Wszystkie uchybienia w działaniu klimatyzacji można zgłaszać do ZTM.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Warszawa
klimatyzacja
ZTM Warszawa
 • % – 22.06.2015

  Ot i stolica. 27%!

 • Piotr K. – 23.06.2015

  Ta statystyka jest o tyle myląca, że każdy z tramawajów 105x (i 123N) jest liczony osobno, podczas kiedy gro jeździ w składach (tylko ok. 30 pojedynczo). Uwzględniając składy okazuje się że procent tramwajów klimatyzowanych w Warszawie to ok. 41%, a po zakończeniu dostaw Jazz'ów w tym roku powinien przekroczyć 50%.

 • Danziger – 23.06.2015

  Wczoraj w Gdańsku podali, że aktualnie niskacze stanowią 81% pociągów a udział klimy to 40%. Po dostarczeniu we wrześniu ostatnich kasselczyków te procenty jeszcze wzrosną.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....