TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Blisko 144 mln zł z RPO dla częstochowskich tramwajów
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 24.10.2017 13:00:02 6 komentarzy
Blisko 144 mln zł z RPO dla częstochowskich tramwajów

Blisko 144 mln zł dotacji na remonty ponad 13 km torów i zakup 10 nowych tramwajów otrzyma częstochowska spółka komunikacyjna. We wtorek władze województwa i miasta podpisały umowę ws. unijnego dofinansowania do projektu oszacowanego na 208,1 mln zł.

Konkurs pod kątem Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 na projekty związane z budową i przebudową liniowej infrastruktury tramwajowej, a także zakupem taboru tramwajowego, samorząd woj. śląskiego ogłosił z końcem lutego br. Budżet tego konkursu to 157,7 mln zł.

Do konkursu przystąpiło jedynie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Częstochowie, które zgłosiło dwa projekty: dotyczący przebudowy sześciu odcinków infrastruktury tramwajowej i zakupu tramwajów, a także – osobno – na jeszcze jeden odcinek infrastruktury.

Pierwszy z projektów ujmuje m.in. większą część częstochowskich torowisk istniejących przed ukończeniem nowej linii w kierunku dzielnic Błeszno, Wrzosowiak i Raków w 2012 r. Łącznie powstało wówczas ok. 4,5 km dwutorowej linii, czyli 9 km tzw. toru pojedynczego. Obecnie cały częstochowski system tramwajowy to 14,7 km, czyli ponad 29 km toru pojedynczego.

W pierwszym projekcie MPK zakłada wyremontowanie ok. 13,5 km toru pojedynczego wraz z siecią trakcyjną, budowę dwóch nowych tzw. podstacji trakcyjnych i przebudowę jednej istniejącej (wraz z częścią infrastruktury zasilającej), a także przebudowę dwóch pętli tramwajowych.

Prace mają objąć odcinki od pętli w dzielnicy Północ do pętli przy dworcu w Rakowie z wyłączeniem wyremontowanego odcinka w al. Niepodległości. Na śródmiejskim odcinku tej głównej linii miasta ma zostać urządzone tzw. zielone torowisko.

W ramach tego projektu kupionych ma zostać też dziesięć nowych, niskopodłogowych, przegubowych tramwajów. Łączny szacunkowy koszt całego przedsięwzięcia to 208,1 mln zł, a wnioskowana (i zakontraktowana we wtorek) kwota dofinansowania – 143,8 mln zł.

Drugi projekt, złożony pod kątem ew. oszczędności przetargowych osiągniętych w pierwszym projekcie i udostępnienia w ten sposób części środków w puli konkursu, zakłada wyremontowanie jeszcze jednego odcinka linii – w południowej części miasta, między Dąbiem i Kucelinem. Jego szacunkowy koszt to 64,3 mln zł, a wnioskowane dofinansowanie – 44,4 mln zł.

Pod kątem pierwszego projektu częstochowskie MPK ogłosiło już dwa przetargi. Jeden z nich, dotyczący zakupu 10 tramwajów (z prawem opcji zakupu do 5 kolejnych), ruszył 11 maja. Z końcem lipca br. okazało się, że spłynęła w nim tylko jedna oferta bydgoskiej Pesy – na 89,9 mln zł brutto. Pod koniec sierpnia br. częstochowska spółka poinformowała o jej wyborze.

Drugi przetarg, ogłoszony 15 lipca br., obejmuje całość przewidzianych w projekcie prac infrastrukturalnych – w systemie "projektuj i buduj". Oferty otwarto w nim 11 października. Najtańszą z trzech złożonych, opiewającą na 114,5 mln zł brutto, przygotowało konsorcjum NDI-Balzola.

W mieście istnieje także koncepcja dalszej rozbudowy sieci tramwajowej do dzielnicy Parkitka. W ostatnich miesiącach samorząd zapowiadał przedstawienie jej wstępnej dokumentacji – niezbędnej m.in. dla starań o zewnętrzne dofinansowanie.

W woj. śląskim, poza Częstochową, funkcjonuje jeszcze jedna sieć tramwajowa, obejmująca 12 miast konurbacji katowickiej. Obsługująca ją spółka Tramwaje Śląskie prowadzi swój szacowany na ok. 885 mln zł projekt modernizacji infrastruktury pod kątem krajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura Środowisko. Zakłada on m.in. remonty 100 km torowisk, budowę ponad 20 km nowych linii oraz zakup 44 tramwajów.

Miejskie projekty komunikacyjne w programach obecnej perspektywy unijnej znalazły się w grupach działań dotyczących efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i gospodarki niskoemisyjnej.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Częstochowa
 • www – 24.10.2017

  Fajnie, że Częstochowa pójdzie do przodu. Szkoda tylko, że zostaną jeszcze 105-tki. Ale wszystko po kolei.

 • raków – 24.10.2017

  Skąd tramwaje jak Pesa "leży" ?

 • Combino – 24.10.2017

  ^^ Nie leży,to raz; dwa: kto ci powiedział,że nie zrobi? Zrobi.

 • advisor – 24.10.2017

  @CombinoCiekawe z czego.

 • kruk – 24.10.2017

  Z tego co nie sprzedali do Moskwy

 • Ybg – 25.10.2017

  Gorzów sprzedaje 105-tki to ukraińskie majstry z pesy zronią z nich po godzinach w swojej stodole takie cacuszka że nikt się nie pozna że to ex-konstal. Tu i tam się pomaluje przyszpachluje i będzie prawie jak twist Nowe fotele będą bardzo wygodnymi kanapami od zaporożców którymi to kijów będzie spłacał pese za ex- moskiewskie lux torpedy.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....