TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe














Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe













Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane











Profile społecznościowe



Dodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Co olsztyński ratusz wie o tureckiej firmie Durmazlar?
InfoTram.pl - Opublikowano: 01.03.2018 10:39:08 11 komentarzy
Co olsztyński ratusz wie o tureckiej firmie Durmazlar?

Temat oferty na tramwaje, złożonej przez turecką firmę Durmazlar pojawił się zawczorajszej sesji Rady Miasta Olsztyna.

Prezydenta Piotra Grzymowicza zapytał o nią radny PiS-u Jarosław Babalski. Stwierdził wprost, że Turcy mogą dostarczyć do Olsztyna … tramwajowy bubel. Pytał dalej co ratusz wie o firmie i czy sprawdził doświadczenie i poprzednie zamówienia tureckiej firmy. Co więcej Babalski uderzył też w Solarisa, pytając czy prawdą jest, że firma ta nie chciała dostarczyć kolejnych tramwajów, ponieważ poprzednie Tramino okazały się być technicznie niedoskonałe?

Odpowiadając na pytania radnego Prezeydent Grzymowicz mówił, że z ubolewaniem należy stwierdzić, że polskie firmy nie złożyły oferty. W trakcie postępowania prosiły one o przedłużenie czasu na realizację kontraktu o kilka miesięcy. Uważały bowiem, że czas określony w zamówieniu był za krótki. Zgodziliśmy się licząc, że wychodzimy im naprzeciw, aby mogli złożyć oferty – mówił Prezydent. Okazało się jednak, że producenci ci nie złożyli oferty - dodał.

Przypomniał też, że teraz jest jedna oferta. Mamy obowiązek przestrzegać przepisów zamówień publicznych – stwierdził Grzymowicz. Mamy specyfikację dotyczącą zarówno postępowania i kryteriów, która jest podstawą wyboru oferenta, jak i specyfikację techniczną samego taboru. Jeśli oferent będzie je spełniał, mamy obowiązek przetarg rozstrzygnąć i wybrać tę ofertę – mówił Prezydent.

Wyjaśnił też, że przetarg można unieważnić tylko wtedy kiedy warunki nie będą zgodne ze specyfikacją lub wartość będzie wyższa niż jesteśmy w stanie wydać. Oferta Turków mieści się w kosztorysie, a nawet jest niższa. Od tej strony jest wszystko ok. Od strony warunków technicznych – na dzień dzisiejszy jest w fazie oceny. Skoro nasze firmy nie złożyły oferty to jakie my teraz mamy wyjście – dodał Prezydent.



Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Durmazlar
Olsztyn
przetarg
 • Edi666 – 01.03.2018

  PiSowcy mają ból dupy, bo jak to wygląda przed wyborami że kupują tureckie tramwaje.

 • Marecki – 01.03.2018

  Jeżeli to ma być taki sam tramwaj jak na zdjęciu to jestem za,pesa już tyle nabrała zleceń że niech najpierw zrobią to co wzieli.

 • allensteiner – 01.03.2018

  Kiedyś

 • allensteiner – 01.03.2018

  Sorki za powyższy feler. Kiedyś wszyscy się śmiali z koreańskich samochodów, dzisiaj to są poważni producenci. Tak samo może być z tym tramwajem. Współpraca z Siemensem przy produkcji "Jedwabników" czy "Panoramy" może dobrze wróżyć. Chociaż dla Olsztyna to pewnie jakiś inny wagon mają w zanadrzu. Ich dotychczasowe modele wyglądają całkiem nieźle, choćby okna są b. duże. Nie to co w bunkrach Pesa Twist, gdzie okienka przypominają nieco pociągi pancerne z czasów przedwojennych. Ciekawi mnie tylko jaka norma ilościowa została użyta do określenia pojemności tramwaju, bo Turcy używają u siebie przelicznika 8 os./m.kw. a u nas 5 os./m. Pojemność wozu określono na 210 osób przy 40 fotelach. Na ok. 30 - metrowej długości i według naszych norm to wydaje się trochę podejrzane.

 • minichamp – 01.03.2018

  @Edi666. Widzisz ekspercie, prezydent Olsztyna to funkcjonariusz z rodowodem z PZPR. Czyli w oczywisty sposób reprezentuje dziś PO :-) Może wkrótce usłyszymy o fali darmowych voucherów na wspaniałe tureckie wakacje.

 • Komentator – 02.03.2018

  Ból czterech liter mamy wszyscy, którym zależy na rozwoju naszego kraju i naszych przedsiębiorstw. Biorąc pod uwagę jakie kadry na niższych stanowiskach ma PIS, tudzież politykę jaką prowadzi, to raczej twierdzenie odwrotne jest prawdziwe: dziś to PIS reprezentuje PZPR. Mimo antykomunistycznej retoryki. A wracając do merytoryki, Olsztyn dał ciała z tym przetargiem wręcz popisowo. No i pewnie będzie musiał przełknąć tą żabę, znaczy jedwabnika.

 • minichamp – 02.03.2018

  @Komentator - widzę, że długie przebywanie na barykadach nie sprzyja obiektywizmowi ;-) 90% samorządowej Polski jest od roku 2014 w rękach PO i PSL. A wcześniej rączki były niemal te same. Skutki widzimy aż nadto dobrze, kontynując inwestycje przewidziane na Euro 2012. Nie mam złudzeń, że teorie dobrej zmiany przekują się same w giga sukcesy, ale syf po politycznych artystach co Pessę (jak mawiała o firmie Ewcia Kopacz) na skraj grobu wprowadzili będziemy długo sprzątać... Co do meritum. Intuicja mi podpowiada, że przetarg legnie w gruzach. Czekamy na spóźnioną ripostę Newagu i paru innych zacnych krajowych graczy ;-)

 • Komentator – 02.03.2018

  Oj, samorządów nie oceniałbym wg klucza partyjnego. Są dobre i złe - niezależnie zupełnie od barw politycznych. A to kto Pesę na skraj grobu doprowadził też niejednoznaczne. Na pewno kierownictwo tej firmy, ale i otoczenie polityczno-przetargowe się bez wątpienia przyczyniło. Oby Twoje przeczucia się sprawdziły!

 • polaraxa – 02.03.2018

  OLSZTYN kombinował i dostał nauczkę. Oskarżacie samorząd a przecież ktoś napisał SIWZ i nikt z was go nie krytykuje. Mnie się wydaje że ten ktoś znalazł specyfikację tureckich wagonów uznał że to jest to co by pasowało ale nie przewidział że producent wystartuje w przetargu ba że będzie jedyny.

 • Komentator – 02.03.2018

  Prędzej uwierzę, że autor SIWZ nie miał pojęcia o istnieniu tej tureckiej firmy, niż w to, że pod nią ustawił specyfikację.

 • polaraxa – 08.03.2018

  Czy ja napisałem że ktoś SIWZ ustawił pod turecką firmę NIE proszę czytać ze zrozumieniem komentarze

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....