Kolejna niedziela z Krakowską Linią Muzealną

infotram
04.07.2020 07:45
0 Komentarzy

W najbliższąniedzielę, 5 lipca krakowianie i turyści znów będą mogli zwiedzać Kraków zokien zabytkowych tramwajów.

Tym razem na Krakowskiej Linii Muzealnej będą kursować dwawyjątkowe wagony: Ring oraz wagon doczepny KSW. Warto pamiętać, że w niedzielęlinia nr 0 kursuje tylko na jednej trasie z przystanku „Dajwór” do „CichegoKącika” (odjazdy z przystanku „Dajwór” o godz. 10.55, 12.55, 14.55, 16.55).

Ring to wagon, który kursował w Gdańsku do lat 60. XX wieku.Do Krakowa trafił w latach 80. XX wieku, gdzie miał być jednym z eksponatówdużego muzeum komunikacji, którego budowę zaplanowano w Krakowie. Z Gdańska doKrakowa dotarły wtedy dwa identyczne wagony tego typu nieużywane od kilku lubkilkunastu lat.

Co ciekawe, były to już wtedy pojazdy techniczne wyposażonena jednym z pomostów w wirnik służący do odśnieżania. Ponieważ plany budowymuzeum nie zostały zrealizowane, przechowywano je wraz z innymi zabytkowymipojazdami na terenie zajezdni w Nowej Hucie. Ring był pierwszym wagonem wkolekcji zabytkowych pojazdów MPK SA w kolorze czerwonym.

Z kolei historyczny tramwaj doczepny typu KSW pochodzi z lat40. XX wieku. Pierwszy prototypowy wagon KSW (Kriegs Strassenbahn Wagen)powstał w drugim kwartale 1943 roku w wyniku realizacji projektu produkcjinowego ujednoliconego wagonu tramwajowego dla miast niemieckich. Do końcawojny, czyli do maja 1945 roku, wyprodukowano zaledwie 97 wagonów silnikowych wzakładach Fusch w Heidelbergu oraz 101 przyczep w zakładzie Uerdingen.

Wyprodukowane wagony trafiły do siedemnastu niemieckichmiast i okupowanej Europy (w tym do Gdańska, Katowic i Poznania). Co wartopodkreślić, wagony z Katowic w 1947 roku stały się wzorem do  opracowania polskiej wersji zunifikowanegomodelu, który po wprowadzeniu do eksploatacji był użytkowany na wszystkichsieciach tramwajowych czynnych po 1949 roku, również w Krakowie.

Przypominamy, że w zabytkowych tramwajach obowiązujeaktualna taryfa biletowa (w tym roku nie będzie możliwość zakupu biletu u osóbz obsługi linii). Pasażerowie mają obowiązek posiadania maseczek. Podobnie jakw innych pojazdach także na Krakowskiej Linii Muzealnej jest limit osób, którejednocześnie mogą podróżować (obecnie wynosi on 50 proc. wszystkich dostępnychmiejsc). Dokładna informacja o liczbie osób, które będą mogły jednocześniepodróżować została umieszczona przy drzwiach wewnątrz pojazdów. Zabytkowetramwaje będą także dezynfekowane, w tym szczególnie te elementy, którychdotykają pasażerowie.

Szczegółowy rozkład jazdy linii nr 0 jest dostępny na stronieinternetowej www.mpk.krakow.pl.

Krakowska Linia Muzealna jest częścią kampaniiinformacyjno-społecznej „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”, któratrwa już od 30 maja. W ramach działań realizowanych w czasie akcji MiastoKraków i Krakowskie Biuro Festiwalowego zapraszają do ponownego odkrywaniapiękna naszego miasta oraz spacerowania śladem tematycznych tras, które możnaznaleźć na stronie internetowej krakow.travel. Linia będzie zatrzymywać się wpobliżu muzeów, które są partnerami kampanii i specjalnie na ten celprzygotowały specjalne oferty dla krakowianek i krakowian.

Szczegóły na temat kampanii można znaleźć na stronie internetowejbadzturysta.pl. Zachęcamy także do zamieszczania w mediach społecznościowychzdjęć oraz materiałów wideo z podróży zabytkowymi tramwajami oraz dodawaniahashtagów #badzturysta, #zwiedzajkrakow oraz #badzturystawswoimmiescie, a takżeoznaczania profili MPK SA w Krakowie i kampanii (Facebook: Bądź turystą w swoimmieście – zwiedzaj Kraków; Instagram: @BadzTurysta). (UMK)

Komentarze