TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Kujawsko-Pomorskie plany na rok 2013
Beata Krzemińska UMWK-P - Opublikowano: 09.01.2013 14:51:56 11 komentarzy
Kujawsko-Pomorskie plany na rok 2013

Województwo Kujawsko-Pomorskie w 2013 roku nadal będzie inwestować w linie tramwajowe. Przedstawiamy plany inwestycyjne w Grudziądzu, Bydgoszczy i Toruniu.

Grudziądz

Wiosną ruszą prace związane z przebudową torowiska tramwajowego w Grudziądzu. To możliwe dzięki rozdysponowanym przez Urząd Marszałkowski środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wsparcie na odnowę i rozbudowę sieci tramwajowych trafiło też do Bydgoszczy i Torunia. - To pierwsze od dwudziestu lat tak duże inwestycje w infrastrukturę tramwajową w regionie. Pozwolą na wprowadzenie komunikacji tramwajowej na Kujawach i Pomorzu w dwudziesty pierwszy wiek. Dzięki nim poprawia się komfort jazdy, powstają nowe odcinki tras, a pasażerowie będą mogli korzystać z nowoczesnych systemów informacji –mówi marszałek Piotr Całbecki.

W mieście prowadzona jest także modernizacja sieci tramwajowej. W pierwszym etapie remont kapitalny przeszło 6 wysłużonych tramwajów. W kolejnym planowana jest modernizacja i rozbudowa infrastruktury. Podpisano już umowę z wykonawcą, który wkrótce rozpocznie prace. Przebudowany zostanie odcinek pomiędzy aleją 23 Stycznia, a pętlą w Tarpnie wraz z trasami kablowymi w ul. Sikorskiego i Sienkiewicza oraz ul. Chełmińska (na odcinku od ul. Włodka do ul. Kraszewskiego), ul. Chełmińska (na odcinku od ul. Kraszewskiego do ul. Południowej) i ul. Konstytucji 3 Maja (od ul. Południowej do pętli Rządz), a także skrzyżowania: ul. Toruńska - ul. Marcinkowskiego oraz ul. Toruńska - Al. 23 Stycznia.

Większość odcinków z jednym torem zostanie rozbudowanych do dwutorowych. Modernizacji zostanie też poddana towarzysząca linii tramwajowej infrastruktura, w tym przystanki, jezdnie i chodniki. Projekt zakłada wprowadzenie nowoczesnego systemu informacyjnego oraz zielonej fali dla tramwajów, co pozwoli na skrócenie czasu ich przejazdu. Realizacja inwestycji potrwa dwa lata. Dofinansowanie na realizację projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego to 24,6 miliona złotych.

Bydgoszcz

Dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy powstała nowa linia tramwajowa do dworca głównego PKP. Otwarty w listopadzie 1,75-kilometrowy odcinek trasy prowadzi od skrzyżowania z ulicą Focha ulicami Królowej Jadwigi, Naruszewicza, następnie wybudowanym specjalnie na potrzeby tej inwestycji 70-metrowym wiszącym mostem przez Brdę i dochodzi do ulicy Dworcowej, kierując się w stronę dworca kolejowego i dalej ulicą Zygmunta Augusta do ulicy Rycerskiej. Oprócz budowy torowiska projekt dotyczył też przebudowy ulic i chodników, budowy ścieżek rowerowych i instalacji nowoczesnego systemu informacji pasażerskiej. Wartość inwestycji to prawie 80 milionów złotych, a wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego wynosi 34 miliony złotych.

To nie wszystkie inwestycje tramwajowe w Bydgoszczy, przygotowywane dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego. W ramach realizacji projektu BiT City, rozpocznie się budowa linii tramwajowej do Fordonu. Projekt BiT-City to duże przedsięwzięcie infrastrukturalne, na realizację którego samorząd województwa otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Suma pozyskanego wsparcia to 100 milionów euro.

Toruń

Jednym z elementów toruńskiego projektu jest budowa 2,9-kilometrowego odcinka linii tramwajowej do miasteczka uniwersyteckiego. Trasa będzie biegła ulicami Sienkiewicza (od skrzyżowania z ulicą Bema), Gagarina i Szosą Okrężną. W ramach realizacji przedsięwzięcia powstanie też węzeł przesiadkowy w Alei Solidarności oraz przebudowana zostanie pętla przy ulicy Olimpijskiej. Częścią projektu jest również modernizacja 18 wagonów tramwajowych (do tej pory zakończył się remont 12). Przedsięwzięcie zakłada też przebudowę jezdni i przystanków oraz przeprogramowanie i modernizację sygnalizacji świetlnej, co pozwoli na skrócenie czasu jazdy tramwajów nawet o 5 minut. Na toruńskich przystankach tramwajowych pojawią się elektroniczne tablice, które będą informowały o kursach tramwajów oraz ostrzegały przed zagrożeniami. Wartość całego projektu to ponad 84 miliony złotych. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego to ponad 42 miliony złotych.

W ramach projektu BiT-City władze Torunia zakupią też kilkanaście nowoczesnych tramwajów.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Grudziądz
Bydgoszcz
Toruń
modernizacja
Kujawsko-Pomorskie
 • aser – 09.01.2013

  A co idiota uważa za nowoczesne tramwaje zmodernizowane 105tki różnice widać miedzy nowoczesnym wagonem a moderną co nie?

 • – 09.01.2013

  W podróży jest zasadnicz różnica

 • – 09.01.2013

  No podróż

 • wer – 09.01.2013

  No fax szat ale takie jest zycie nakujawach zacofanie

 • werqeerty – 09.01.2013

  Fax tak szat masakrieren na tych zacofanych kujawach

 • – 10.01.2013

  Tak zeszpecić tramwaj... Te drzwi wygladają tak jakby miały łudzić pasażerów iż to tramwaj niskopodłogowy.

 • vear – 11.01.2013

  Zdjęcie zmodrenizowanej 105-ki podpisane jako nowoczesny tramwaj... wolne żarty...

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....