TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

MPK Poznań wycofuje Helmuty
InfoTram.pl - Opublikowano: 02.10.2019 13:26:10 1 komentarz
MPK Poznań wycofuje Helmuty (foto: MPK Poznań)

Za nami ostatni weekend września, a zarazem ostatnie dwa dni kursowania linii turystycznych oraz Kolejki Parkowej Maltanka w Poznaniu.

Reprezentanci Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych przygotowali na ten czas specjalne atrakcje – nocną podróż "helmutami" i koncert w tramwaju. Na sobotniej tramwajowej "zerówce" można było się przejechać składem historycznych wagonów 105N 82+81. Prawdziwa gratka czekała jednak po zmroku, ponieważ na ostatnim w tym sezonie kursie nocnym linii 0 uruchomione zostały 3 tramwaje typu GT8 – modelu, który jest właśnie wycofywany w regularnych kursów:

GT8 702 - Wagon w oryginalnym Düsseldorfskim malowaniu, przeznaczony w przyszłości na historyczny.

GT8 707 - Wagon w malowaniu MPK Poznań. Ostatni "helmut" po lakierowaniu w Franowie.

GT8ZR 907 - Wagon dwukierunkowy w oryginalnym Frankfurckim malowaniu, przeznaczony w przyszłości na historyczny.

Trasa nocnych kursów nie była przypadkowa. Helmuty udały się bowiem w sentymentalną podróż w okolicach wszystkich trzech zajezdni, w których wagony te garażowały podczas eksploatacji w MPK Poznań. Bimby jechały obok zajezdni przy ul. Gajowej, przez teren zajezdni Franowo oraz Madalińskiego. Na terenie dwóch ostatnich baz członkowie KMPS opowiedzieli o historii, funkcjonowaniu zajezdni oraz ciekawostkach z nimi związanymi. Dodatkowo na samym początku przejażdżki zaplanowano odwiedziny na niedawno otwartej po remoncie pętli tramwajowej Wilczak. To tu "helmuty" przestały zaglądać najszybciej (już w maju 2017). W trakcie wycieczki dla amatorów fotografii przewidziano możliwość wykonania pamiątkowych zdjęć: na pętli Wilczak oraz na zajezdniach Franowo i Madalińskiego.

W niedzielę kursy na tramwajowej zerówce wykonał trójskład (N+ND+ND 602+456+436), a na dwóch ostatnich kursach jako drugi pojechał wóz 102Na 71. Wielbicieli muzyki zaprosiliśmy na przejażdżkę o godz. 16:25. Za żywo wystąpił wtedy zespół "Poznań Brass", grający na instrumentach dętych blaszanych.

Obecnie poznański przewoźnik eksploatuje jeszcze 14 Helmutów, z czego 5 dwukierunkowych. Stopniowo wycofywane wagony trafiają na złom. Ale w Poznaniu zostaną składy dwukierunkowe, jako rezerwa. Jak zapowiada przewoźnik będą wykorzystywane sporadycznie, w przypadku awarii bądź napraw nowszych wagonów.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Poznań
  • allensteiner – 05.10.2019

    Helmutami z Frankfurtu jeździłem często w połowie lat 90. To były w tamtych czasach eleganckie i wygodne tramwaje, praktycznie królowały we Frankfurcie a do służby wchodziły wtedy jeszcze lepsze niskacze Duewagi "R". Te ostatnie zresztą będą chyba dostępne za chwilę na rynku używek. Ciekawe czy ktoś z Polski zdąży je chapnąć dla siebie. Szkoda że mają dość wąskie pudła (2,3 m) bo przydały by się np do Olsztyna zamiast niesprawdzonych tureckich wynalazków. Ale reszta normalnotorowej Polski nie będzie miała problemów ze skrajnią więc chętnych pewnie będzie cała masa.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....