TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Niecodziennie spotkanie w Krakowie. Zabytki z czterech polskich miast
- Opublikowano: 01.04.2019 17:57:44 1 komentarz
Niecodziennie spotkanie w Krakowie. Zabytki z czterech polskich miast (foto: MPK)

1 kwietnia 2019 roku w zabytkowej zajezdni tramwajowej Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie przy ul. św. Wawrzyńca 15 spotkały się historyczne tramwaje z czterech polskich miast: Warszawy, Wrocławia, Gdańska i Krakowa.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele przedsiębiorstw komunikacyjnych tych miast, w których historyczne tramwaje kursowały w przeszłości: MPK Sp. z o.o. we Wrocławiu, Gdańskie Tramwaje i Autobusy Sp. z o.o., Tramwaje Warszawskie oraz oczywiście MPK SA w Krakowie.

Okazją do organizacji tego wyjątkowego wydarzenia była prezentacja warszawskiego wagonu typu K, który wyremontowało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie. Jest to wagon o numerze 437 wyprodukowany w 1941 roku. Był częścią dużego zamówienia obejmującego 60 tramwajów, które w 1939 roku złożyła Warszawa. Niestety wybuch II Wojny Światowej sprawił, że nie trafiły one do stolicy Polski, tylko zostały wykupione przez berlińskiego przewoźnika. Tam woziły pasażerów do zakończenia wojny. W końcu jednak w 1945 ocalałe tramwaje udało się sprowadzić do Warszawy, gdzie po modernizacji służyły mieszkańcom do połowy lat siedemdziesiątych. Jeden z nich został zakupiony przez krakowskiego przewoźnika w 2017 roku i poddany renowacji. Zwraca uwagę jego intensywny czerwony kolor, jaki w latach 30. stosowano w Warszawie i jaki w 1939 roku zaplanowano dla całej serii tych pojazdów. W efekcie tramwaj, którego konstrukcja i wyposażenie były wzorem dla polskich wagonów produkowanych po 1945 roku, w tym dla stolicy Małopolski, w 2019 roku dołączył do kolekcji krakowskiego przewoźnika.

Pierwszym wagonem zabytkowym w tej kolekcji był wrocławski wagon Linke-Hofmann z 1925 roku. Gdy trafił do Krakowa często "grał" w filmach rolę krakowskiego tramwaju. Po wyremontowaniu przez MPK w 1985 roku, był pierwszym czynnym zabytkowym wagonem elektrycznym, którym mogli podróżować mieszkańcy miasta.

Gdański tramwaj Ring do kolekcji zabytkowych tramwajów Krakowa dołączył w 2016 roku. Zanim jednak miał szansę wyjechać na tory, ponad 30 lat spędził w zajezdniach MPK w Krakowie czekając na remont. Wagony tej serii zostały wyprodukowane w latach 30 XX wieku, a swoją potoczną nazwę "Ring" zawdzięczają kursom na linii okrężnej w Gdańsku.

Najstarszym z zaprezentowanych 1 kwietnia 2019 roku tramwajów jest znany pod nazwą "Gracówka" krakowski SN1. Od wielu lat ten wyprodukowany w 1912 roku zabytek zachwyca mieszkańców i turystów wyjeżdżając na Krakowską Linię Muzealną. Był to pierwszy normalnotorowy tramwaj elektryczny w stolicy Małopolski. Wyremontowany w latach 90. XX wieku ma zachowany podział na pierwszą i drugą klasę. W 1995 roku można go było podziwiać m.in. podczas ekspozycji na Rynku Głównym.

1 kwietnia 2019 roku mieszkańcy i turyści odwiedzający Kraków mieli wyjątkową okazję nie tylko zobaczyć każdy z tych historycznych tramwajów, ale także nimi podróżować. Wagony od 12.30 do 14.00 kursowały z Muzeum Inżynierii Miejskiej do centrum miasta, a następnie wokół Plant. Odjazdy zostały zaplanowane co 10 minut z ul. św. Wawrzyńca przez ul. Starowiślną, Westerplatte, Basztową, Dunajewskiego, Straszewskiego, Franciszkańską, pl. Wszystkich Świętych, ul. Dominikańską i ul. Dajwór.

Historyczne wagony będzie można oglądać w zabytkowej zajezdni Muzeum Inżynierii Miejskiej przez najbliższy miesiąc, do 30 kwietnia 2019.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Kraków
Kraków
zabytek
  • mechanik – 01.04.2019

    Co tu kryć, wykonanie najwyższa półka. Chapeau bas.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....