TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Nowe (stare) tramwaje w Grudziądzu
Karol Wach - Opublikowano: 27.04.2010 10:51:39 6 komentarzy
Nowe (stare) tramwaje w Grudziądzu

Sposoby na odnowienie taboru tramwajowego są w zasadzie trzy. Kupić nowe i zezłomować stare, kupić stare, ale zachodnie i zezłomować stare albo nic nie kupić i zrobić ze starych nowe. Przed takim dylematem w pewnym sensie stanęły władze Grudziądza. I cóż postanowiły? Niech nam wolno będzie odpowiedzieć na powyższe pytanie przywołując jedno, jak się wydaje, ważne, przede wszystkim dla pasażerów w Grudziądzu, wydarzenie. I wszystko będzie jasne. W dniu 23 kwietnia br. Prezydent Grudziądza –Robert Malinowski oraz Stanisław Cichoń, Prezes Zarządu i Ryszard Kędzior, Członek Zarządu Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki”S.A. podpisali umowę na modernizację taboru tramwajowego. Koszt tej inwestycji to 6 349 460,72 zł. Jak już informowaliśmy na łamach InfoTram to właśnie mińskie zakłady w konsorcjum z bydgoską PESĄ wygrały przetarg na modernizację sześciu wagonów tramwajowych. - Cieszę się, że rozpoczynamy realizację pierwszego etapu kolejnego unijnego projektu kluczowego. Na przedsięwzięcie pn. „Modernizacja sieci tramwajowej w Grudziądzu”pozyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 26 603 125 zł, czyli 50% kosztów całego zadania –mówił po podpisaniu umowy prezydent Robert Malinowski. Z sześciu wskazanych wyżej wagonów cztery będą wagonami sterowniczymi, ze stanowiskiem motorniczego oraz pulpitem jazdy manewrowej do tyłu, mogące tworzyć składy dwuwagonowe, dwa kolejne zostaną przebudowane na doczepy czynne, bez kabiny motorniczego, ale z pulpitami jazdy manewrowej w przedniej i tylnej części wagonu. Urząd Miasta twierdzi, iż głównym celem modernizacji jest poprawa efektywności i niezawodności prowadzenia komunikacji tramwajowej przez polepszenie funkcjonalności i bezpieczeństwa eksploatacji wagonów, zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, zwiększenie żywotności konstrukcji, poprawę ergonomii i bezpieczeństwa stanowiska pracy motorniczego, a także polepszenie estetyki zewnętrznej oraz wewnętrznej wagonów i komfortu podróżowania. Tak naprawdę jest to jedna z prób ratowania sytuacji taborowej grudziądzkiego przewoźnika, która, co tu dużo kryć, najlepsza nie jest.

- Dzięki tej inwestycji zyskacie Państwo praktycznie nowe tramwaje, w których zostanie wyremontowana konstrukcja oraz zmieni się wygląd wagonu i na zewnątrz i wewnątrz. Poprawi się także komfort jazdy dzięki nowym siedzeniom i drzwiom otwieranym na zewnątrz. Zainstalowanie nowego napędu pozwoli na oszczędność energii nawet do 30% –powiedział po podpisaniu umowy Ryszard Kędzior, Członek Zarządu ZNTK „Mińsk Mazowiecki”.

Zgodnie z umową co 3 miesiące firma będzie przekazywała 2 zmodernizowane wagony do użytku. Pierwsze powinny pojawić się w Grudziądzu do 23 lipca br., kolejne w październiku i ostatnie 2 w styczniu 2011 r.  

Modernizacja 6 wozów tramwajowych to pierwszy etap realizacji projektu, który przewiduje m.in. budowę drugiego toru odstawczego dla pętli tramwajowej w Tarpnie i dwutonu na odcinku od ul. Legionów do ul. Solnej, wzdłuż ul. Chełmińskiej, od skrzyżowania przy ul. Południowej do ul. Kraszewskiego, poza tym tory tramwajowe na obszarze Starego Miasta zostaną tak przebudowane, by zmniejszyć hałas i drgania. Postanie również system informacyjny i komunikacyjny, tak by pasażerowie mogli na bieżąco otrzymywać informacje o sytuacji komunikacyjnej.               

Jak tak naprawdę wyglądać będą nowe tramwaje? Otóż zakres modernizacji jest duży –pisaliśmy już o tym na łamach InfoTram, wszystkich zainteresowanych odsyłamy do tego materiału. http://infotram.pl/text.php?id=29982. Dla przypomnienia warto zauważyć, iż modernizacja polegać będzie na przeprowadzeniu prac naprawczych pudła, w tym jego przebudowy dotyczącej zastosowania trojga drzwi dwuskrzydłowych, podczas otwierania odkładanych na zewnątrz pojazdu z systemem zabezpieczenia pasażera przed zakleszczeniem, naprawie i dostosowaniu wózków napędowych, zastosowaniu napędu z silnikami prądu przemiennego, zastosowaniu nowoczesnych podzespołów m.in. przetwornicy statycznej, przekształtnika 40/26V o podwyższonej mocy, mechanizmu hamulca szczękowego z samoregulacją luzu, systemu grzewczo-wentylacyjnego tzn. nagrzewnic nawiewnych w przedziale pasażerskim, układu klimatyzacji w kabinie motorniczego, jednopołówkowego odbieraka prądu. W ramach modernizacji wymagane jest uzyskanie jakościowo nowej stylizacji części czołowej i tylnej wagonu. Celem modernizacji jest poprawa efektywności i niezawodności prowadzenia komunikacji tramwajowej przez poprawę funkcjonalności i bezpieczeństwa eksploatacji wagonów, zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, zwiększenie żywotności konstrukcji, poprawa ergonomii i bezpieczeństwa stanowiska pracy motorniczego, polepszenie estetyki zewnętrznej oraz wewnętrznej wagonów, komfortu podróżowania, zmniejszenia emitowanej przez wagony energii wibroakustycznej. W celu zapewnienia odpowiedniej trwałości zabezpieczeń antykorozyjnych oraz powłok lakierniczych, wszystkie pozostawione elementy stalowe wagonu powinny być oczyszczone metodą śrutowania, a prace lakiernicze powinny być wykonane w komorze lakierniczej bezpyłowej.

I na koniec jeszcze odpowiedź na pytanie dlaczego w Grudziadzu zdecydowano się na wariant 3, spośród tych wskazanych na wstępie? Odpowiada wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora: - Koszt zakupu jednego nowego wozu tramwajowego to ok. 10 mln zł, za gruntowny remont 1 wozu zapłacimy ok. 1 mln zł. Zmodernizowane tramwaje na pewno posłużą pasażerom przez najbliższe 15-20 lat. I wszystko jasne!
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Grudziądz
PESA
ZNTK Mińsk Mazowiecki
modernizacja
 • Tomasz Flaga – 27.04.2010

  Tę wizualizację to oni w Paintcie robili?

 • joker – 28.04.2010

  Nie, Paint jest zbyt zaawansowany. Zapewne korzystali z narzędzi do rysowania w Wordzie...

 • sceptyk – 28.04.2010

  A tam! - wystarczyła zdolna p.Ula z linijką i pisakami ....

 • Combino – 28.04.2010

  Kto śledził sytuację na rynku tramwajowym choćby przez ostatnie kilka lat,ten dostrzeże pewną ciekawostkę: te modernizacje do złudzenia przypominają niedoszłe wysokopodłogowe wagony,które Pesa miała zrobić dla Tramwajów Warszawskich (ostatecznie wygrała FPS ze 123N).Biorą pod uwagę zakres modernizacji,to pewnie różnica między tą moderną a propozycją Pesy dla TW będzie mniejsza niż między "kartoflami" made by Protram i 204WrAs z tegoż Protramu.

 • Combino – 28.04.2010

  Wrzucę jeszcze link do propozycji Pesy dla TW z 2004 roku,gdyby ktoś chciał porównywać: http://tramwar.republika.pl/pesa-wysoki-01-z.jpg

 • kilmandżaro – 08.10.2010

  Mam pytanie o ilie ktokolwiek na nie odpowie. dlaczego zarobki w ztnk mińsk mazowiecki zmalały o 50% a nawet 60% czy nikt na to wplywu nie ma? ludzie zrobcie cos bo niedługo nie bedziemy mieli na chleb! niech związki zawodowe wezmą sie do roboty a nie tylko zbijaja baki i biora kase

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....