TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Oto jest! Twist własnością MPK Częstochowa
INFOTRAM - Opublikowano: 06.06.2012 14:36:36 3 komentarze
Oto jest! Twist własnością MPK Częstochowa

1 czerwca Twist stał się oficjalnie własnością MPK Częstochowa. Oto jest. Częstochowa może być dumna –powiedział podczas uroczystości Roman Bolczyk, Prezes Zarządu przewoźnika. Docelowo w mieście ma być 7 wyprodukowanych przez PESĘ Twistów. Tramwaje przybywają do nas w przyśpieszonym trybie –mówił Bolczyk. Jest to dla nas bardzo istotne, ponieważ wprowadzenie do ruchu nowych wagonów przynosi znaczne oszczędności. Twist zużywa o połowę mniej energii w porównaniu z dotychczas eksploatowanymi wagonami 105Na. Poza tym komfort podróżowania jest zdecydowanie większy –dodał prezes MPK. To najnowocześniejszy polski tramwaj –powiedział natomiast Tomasz Zaboklicki, szef PESY. Częstochowa ma powód do dumy. To właśnie taki tramwaj zostanie pokazany przez bydgoskiego producenta na tegorocznych targach InnoTrans w Berlinie –wyjaśnił szef PESY.

Co prawda tramwaj jeździł już wcześniej na linii to jednak dopiero 1 czerwca stał się własnością MPK Częstochowa. Aktualnie w mieście są już dwa wagony 129Nb. Jak wspominaliśmy docelowo ma być ich 7, z przeznaczeniem na linię nr 3 Stadion Rakowa –Fieldorfa. Nowością w częstochowskiej komunikacji tramwajowej jest klimatyzacja. Twist jest pierwszym tramwajem w mieście, który został w nią wyposażony. Wagon ma 32 metry długości i składa się z trzech członów. System informacji pasażerskiej stanowią tablice zewnętrzne i wewnętrzne, w technologii LED. Jest też informacja dźwiękowa, o której wspominaliśmy wcześniej. Pojazd jest jednoprzestrzenny, w całości niskopodłogowy, co też stanowi nowość w częstochowskiej komunikacji tramwajowej. Jednorazowo na swój pokład może zabrać 59 pasażerów na miejscach siedzących oraz 163 na stojąco. Maksymalna prędkość, z jaką może się poruszać to 75 km/h. Za tramwaje Częstochowa musi zapłacić prawie 50 milionów zł, ponad 42 miliony pochodzi z środków unijnych. Rewolucyjne zmiany także dla motorniczych. Pojazd steruje się joystickiem, drzwi otwiera się i zamyka za pomocą ekranu dotykowego, dużo elektroniki. Jednym słowem nowoczesność dopadła też Częstochowę. Przypomnijmy, że dotychczas linie tramwajowe w mieście obsługiwane były wagonami 105Na. O pierwszych wrażeniach z jazdy nowym wagonem, jeszcze przed oficjalnym przekazaniem przewoźnikowi pisaliśmy tutaj. To jest skok w XXI wiek –tak o swoich wrażeniach z pierwszej jazdy Twistem mówi Roman Balczyk. Tramwaj jest nowoczesny, klimatyzowany, komfortowy. Można w nim mieszkać –dodaje. Prowadzi się go joystickiem, pełna elektronika zapewnia komfort pracy motorniczemu.

Dane techniczne

Liczba członów

3

Rozstaw torów

1435 mm

Rozstaw osi na wózku

1800 mm

Długość

32000 mm

Wysokość podłogi

350 mm

Silniki

4x105kW

Napięcie

600V

V max

75 km/h

Producent

PESA Bydgoszcz SA

Oznaczenie

129Nb

Ilość drzwi

5

Niska podłoga

100%

          
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
MPK Częstochowa
Twist
Częstochowa
PESA
 • Marcin – 07.06.2012

  Czy Częstochowa planuje po dostawach Twistów kasacje stopiątek ? Mimo otwarcia nowej trasy, nie powinna potrzebować do codziennej obsługi 3 linii tramwajowych tylu Konstali.

 • ATP – 08.06.2012

  @Marcin 105 to zbawienie. U nas w Częstochowie tramwaje kursują w odstępach 3 do 5 minut i jest to bardzo wygodne. Mimo bycia przestarzałymi konstrukcjami, przydają się.

 • kszyszek – 26.06.2012

  W niedzielę, 24 czerwca dotarł do Częstochowy trzeci Twist :)

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....