TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Ring wystartował. Pojeździ po Gdańsku do 18 sierpnia
UMG InfoTram.pl - Opublikowano: 29.07.2019 08:13:02
Ring wystartował. Pojeździ po Gdańsku do 18 sierpnia (foto: UMG)

Przejażdżka zabytkowym tramwajem z przewodnikiem to coroczna atrakcja wakacyjna Gdańska. TramTour wystartował 27 lipca i będzie kontynuowany codziennie do 18 sierpnia – podał tamtejszy magistrat.

Jednym z zabytkowych pojazdów obsługującym turystyczne kursy jest sławny ostatnio “Ring". Cezary Kamiński - gdański miłośnik komunikacji miejskiej, zachęca mieszkańców do przejażdżki przedwojennym tramwajem i poznania jego prawdziwej historii.

Mimo typowo plażowej pogody w niedzielę, 28 lipca, o godz. 13 na przystanku pod Bramą Wyżynną skąd zawsze startuje TramTour, zebrała się grupa chętnych do zwiedzania Gdańska na pokładzie zabytkowego “Ringa" - głównie turystów z Krakowa i Stalowej Woli, ale także mieszkańców Trójmiasta. Pamiątkowe bilety w cenie 6 zł sprzedawał motorniczy Jacek Szmagliński, za sterami (a raczej za korbą) “Ringa" - Zbigniew Trafny. Obaj na co dzień są motorniczymi “zwyczajnych" pojazdów szynowych Gdańskich Autobusów i Tramwajów, ale prowadzą także te zabytkowe.

Trasa wycieczki wiedzie do Latarni w Nowym Porcie - żadnych przystanków po drodze, bo TramTour jest po to, by wysłuchać całej opowieści przewodnika o Gdańsku widzianym po drodze i nie tylko.

Opowieść snuła tym razem Dorota Jesionek, licencjonowana przewodniczka PTTK z kilkunastoletnim stażem.

- Bardzo lubię kursy z TramTour. Spotykam tu ludzi z całej Polski, często z miast, które sama zwiedziłam - mówi. - Niektóre twarze powtarzają się co roku, także gdańskich miłośników starych tramwajów, także dzieci corocznie korzystających z tej atrakcji.

W Nowym Porcie wycieczka ma 45 minut na zwiedzenie latarni, a “Ring" zawija na ten czas do zajezdni przy ul. Władysława IV.

Historia unikatowego jeżdżącego zabytku

Tramwaj “Ring" serii Tw269 powstał w 1930 roku w Gdańskiej Fabryce Wagonów (teren dzisiejszej Stoczni Północnej). Wyprodukowano w sumie sześć egzemplarzy na potrzeby nowej trasy, która wiodła od dzisiejszej ul. Łąkowej do ul. Legionów, a że krańcówka linii mieściła się przy Ringstrasse (dziś ul. Kościuszki) - nazwano go właśnie tak.

- Wagony “Ring" jeździł także do centrum, czyli do Danzig. Wszystkie tramwaje, które kursowały do głównego punktu przesiadkowego na Targu Węglowym: z Oruni, Oliwy, Nowego Portu, Wrzeszcza, miały oznakowanie z napisem “Danzig" przez całą przedwojenną historię gdańskiej komunikacji tramwajowej. Dlatego dzisiaj, zgodnie z tradycją, “Ring" oznakowany jest w ten sposób - tłumaczy Cezary Kamiński. - Również po wojnie tablice kierunkowe tramwajów w naszym mieście nosiły początkowo napis “Gdańsk" w znaczeniu centrum, z dopiskiem mniejszą czcionką Targ Węglowy. Tradycja ta zresztą pozostała w naszych głowach do dziś, przecież ciągle mówimy, że jedziemy “do Gdańska", mając na myśli centrum.

Do 1952 roku dwa egzemplarze “Ringa", które przetrwały wojnę, prezentowały się dokładnie tak, jak w latach 30.tych, nosząc klasyczne barwy przedwojennej komunikacji miejskiej Gdańska: kość słoniową z niebieskimi paskami. W tym właśnie roku, w ramach ogólnopolskiej reformy komunikacji miejskiej, dolną część karoserii przemalowano na czerwono, górę na kolor kremowy.

Pod koniec lat 50.tych tramwaje przekwalifikowano na pojazdy gospodarcze, służyły do prowadzenia kursów dla motorniczych, w zimie przyprawiano im pługi i odśnieżały tory. Te zadania spełniały do końca lat 70.tych. Kilkanaście lat później dwa gdańskie wagony “Ring", podobnie jak wiele eksponatów z całej Polski, zostały wysłane do Krakowa, gdzie powstać miało muzeum komunikacji.

Nie powstało, a w 2014 r. miłośnicy zabytków komunikacji miejskiej zaczęli głośno mówić o powrocie “Ringa" do Gdańska. Jednego - drugi miał zostać w zabytkowych zasobach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie.

I tak też się stało, w lutym 2016 r. wyremontowany w krakowskim MPK “Ring" z numerem 273 powrócił do Gdańska i od tego czasu jest jednym z zabytkowych tramwajów (obok “Bergmana z 1927 r., Konstala N z 1952 roku, Konstala 102Na z 1970 oraz Konstala 105 N z 1977 roku) w zasobach Gdańskich Autobusów i Tramwajów. Służy do okazjonalnych przejazdów, takich jak TramTour, z okazji Mikołajków, czy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Egzemplarz, który został w Krakowie odrestaurowano w barwach powojennych, tak wówczas zadecydowali miłośnicy komunikacji z obu miast - dodaje Cezary Kamiński. - Dla gdańszczan oczywiste było, że nasza wersja musi być oryginalna, taka jak przy wyjeździe z fabryki.

Podczas remontu wykorzystano wiele oryginalnych części “Ringa", m.in.: podwozie, elementy okien, lamp wewnętrzne. Wnętrze utrzymane jest w tonacji wiśniowej zgodnie z trendami lat 30.tych.

TRAMTOUR 2019

W dni powszednie zaplanowano jeden kurs o godz. 11:20, natomiast w weekendy i święta dwa kursy - o godz. 11:20 i 13:05. Przejazdy obsługiwać będzie tramwaj “Ring". Cezary Kamiński zachęca każdego, kto skorzysta z wycieczki, albo zobaczy tramwaj na torach do robienia zdjęć i publikowania ich na Fb z oznaczeniem #TramwajRing.

Na wycieczki zapraszają wspólnie Miasto Gdańsk, PTTK oddział w Gdańsku, Gdańska Organizacja Turystyczna oraz Gdańskie Autobusy i Tramwaje.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
zabytek
Ring

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....