TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

W Częstochowie autobusy zamiast tramwajów. Przez kilka tygodni
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 25.07.2019 10:05:28 1 komentarz
W Częstochowie autobusy zamiast tramwajów. Przez kilka tygodni

Przez kilka tygodni linię tramwajową w Częstochowie będą obsługiwały autobusy. Powodem wprowadzenia takiego rozwiązania jest modernizacja - podał tamtejszy samorząd. Utrudnienia w mieście nie ominą też kierowców.

Chodzi o przebudowę infrastruktury tramwajowej, największą od czasu wyjazdu w Częstochowie na tory pierwszego tramwaju 60 lat temu. Rozplanowane do końca 2020 r. przedsięwzięcie miasto prowadzi przy wsparciu funduszy unijnych.

Zasadnicze prace – wzdłuż al. Pokoju w dzielnicach Raków, Dąbie i Kucelin – ruszyły w marcu br. Od pewnego czasu roboty koncentrują się w al. Pokoju i na wysokości zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji przy al. Niepodległości.

Jak poinformował częstochowski magistrat, autobusowa komunikacja zastępcza, wprowadzona pod koniec czerwca na całej długości linii tramwajowej, będzie funkcjonowała w ten sposób przez kilka tygodni. Miasto przypomniało, że kierowcy powinni też pamiętać o innych związanych z pracami utrudnieniach - m.in. o zamknięciu alei Niepodległości przy zajezdni MPK. Trwa tam przebudowa węzła rozjazdowego dla tramwajów i trzeba poruszać się objazdami.

"Od kilku dni możliwy jest już natomiast przejazd przez torowisko tramwajowe od strony al. Pokoju pod estakadą na Rakowie. W związku z tym na swoje trasy powróciły niektóre autobusy. Al. Pokoju wzdłuż linii tramwajowej można już jeździć, mimo zwężeń, bez większych przeszkód, ale z zachowaniem ostrożności, w związku z trwającymi tam ciągle pracami" - podał samorząd.

O inwestycji

Inwestycja obejmuje niemal cały fragment (13,8 km) starszej, podstawowej linii tramwajowej w Częstochowie: między pętlą w alei Pokoju w dzielnicy Raków a pętlą przy ul. Fieldorfa-Nila i al. Wyzwolenia w dzielnicy Północ. Jej realizacja – po okresie projektowania - rozpoczęła się 20 marca br., od strony południowej.

Wartą 114,5 mln zł brutto umowę na te prace Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Częstochowie podpisało w maju ub. roku. Wykonawca, konsorcjum NDI-Balzola, ma na jej zrealizowanie 19 miesięcy.

Wymiana torów i sieci trakcyjnej to jedna z dwóch części tramwajowego projektu miasta dofinansowanego środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 (umowę ws. blisko 143,8 mln zł dotacji do projektu oszacowanego na 208,1 mln zł władze województwa i miasta podpisały w październiku 2017 r.).

Nowe tramwaje

W styczniu 2018 r. MPK podpisało też wartą 89,9 mln zł brutto (ponad 73 mln zł netto) umowę na dostawy 10 nowych tramwajów ze spółką Pesa. W ogłoszonym w maju 2017 r. przetargu na zakup 10 wozów (z prawem opcji zakupu do pięciu kolejnych) Pesa złożyła jedyną ofertę.

Wartą 114,5 mln zł brutto umowę na te prace Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Częstochowie podpisało w maju ub. roku. Wykonawca, konsorcjum NDI-Balzola, ma na jej zrealizowanie 19 miesięcy.

Już wcześniej, w 2012 r. miasto ukończyło nową linię w kierunku dzielnic Błeszno, Wrzosowiak oraz Raków. Łącznie, również przy wsparciu środków unijnych, powstało wówczas ok. 4,5 km dwutorowej linii, czyli 9 km tzw. toru pojedynczego. Obecnie cały częstochowski system tramwajowy to 14,7 km, czyli ponad 29 km toru pojedynczego.

Inne utrudnienia

W środę częstochowski samorząd poinformował ponadto o utrudnieniach związanych z pracami przy innym trwającym unijnym projekcie komunikacyjnym – budowie węzłów przesiadkowych przy trzech dworcach kolejowych – głównym (od strony ul. Piłsudskiego), Stradom oraz Raków. Wszystkie roboty potrwają tam do lata 2020 r.

Prace przygotowawcze – prowadzone przez Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego - rozpoczęły się pod koniec ub. roku. Obecnie we wszystkich trzech miejscach powstały już pierwsze elementy infrastruktury parkingowej i drogowej, a przy ul. Piłsudskiego - też konstrukcja zadaszenia.

"W związku z pracami dojazd i dojście do dworców kolejowych są czasowo utrudnione; w przypadku dworca głównego – tylko od strony ul. Piłsudskiego, która jest zamknięta dla ruchu kołowego od skrzyżowania z ul. Katedralną" - zaznaczył samorząd.

We wszystkich centrach przesiadkowych powstają miejsca parkingowe typu Park and Ride, które będą połączone z drogami rowerowymi, stacjami rowerowymi, stanowiskami dla taksówek oraz komunikacją zbiorową.

Inwestycja w węzły przesiadkowe obejmuje też przebudowę odcinków ulic: Piłsudskiego (od alei Najświętszej Maryi Panny do ul. Piotrkowskiej), Pułaskiego (wraz z powstałym już rondem przy wiadukcie w ul. Bohaterów Monte Cassino) i układu drogowego przy dworcu w Rakowie. Uzupełniona zostanie sieć dróg rowerowych – powstanie bądź zostanie przebudowanych ok. 10 km takich łączących dworce dróg.

Centra z częścią drogową będą kosztowały 68,9 mln zł. Częstochowa zdobyła do tej inwestycji 27,5 mln zł dofinansowania ze środków Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (to część Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020).Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Częstochowa
remont
  • Kaszebe – 26.07.2019

    Ale propaganda. Patrząc na tytuł można było napisać bardziej lakonicznie."Inne utrudnienia"nic do tego nie mają. "Nowe tramwaje"powinno być napisane że "obecnie na terenie zajezdni jest już pięć/przynajmniej/wozów"a jak na razie nie ma ani jednego. Sepsa jak zwykle dała .......Prowadzący,płaćcie za merytorykę a nie literówkę.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....