TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Warszawski wagon K i norymberski T4 na Krakowskiej Linii Muzealnej
InfoTram.pl - Opublikowano: 24.07.2020 16:45:31
Warszawski wagon K i norymberski T4 na Krakowskiej Linii Muzealnej (foto: UMK)

W najbliższą niedzielę, 26 lipca na Krakowskiej Linii Muzealnej nr 0 z przystanku "Dajwór" do "Cichego Kącika" będą kursować dwa wagony: warszawski tramwaj K oraz sprowadzony kilkadziesiąt lat temu z Norymbergi tramwaj T4.

Stolica Małopolski to jedyne miasto w Polsce, gdzie można się przejechać nie tylko krakowskimi historycznymi tramwajami, ale także pojazdami, które w przeszłości kursowały w innych europejskich miastach. Mieszkańcy mogli się o tym przekonać w ubiegłym roku, kiedy to na terenie zabytkowej zajezdni tramwajowej przy ul. św. Wawrzyńca stanęły obok siebie cztery zabytkowe wagony z czterech polskich miast: Krakowa, Wrocławia, Gdańska i Warszawy. Z kolei niemal dokładnie rok temu, 28 lipca 2019 roku, gdy Kraków świętował 40-lecie partnerstwa z Norymbergą, wyjechały z tej samej zajezdni wszystkie posiadane przez MPK SA tramwaje sprowadzone z tego niemieckiego miasta.

Dlatego warto wybrać się w najbliższą niedzielę, 26 lipca w podróż zabytkowymi tramwajami. Odjazdy z przystanku "Dajwór" zostały zaplanowane na godzinę: 10.55, 12.55, 14.55 i 16.55, a z "Cichego Kącika" o godz. 11.55, 13.55, 15.55 i 17.55. Będzie to bowiem jedna z nielicznych okazji, aby w Krakowie wsiąść do czerwonego, warszawskiego tramwaju K. Początki tego wagonu sięgają 1941 roku. Był częścią dużego zamówienia obejmującego 60 tramwajów, które w 1939 roku złożyła Warszawa. Niestety wybuch II wojny światowej sprawił, że nie trafiły one do stolicy Polski, tylko zostały wykupione przez berlińskiego przewoźnika. Tam woziły pasażerów do zakończenia wojny. W końcu jednak, w 1945 roku, ocalałe tramwaje udało się sprowadzić do Warszawy, gdzie po modernizacji służyły mieszkańcom do połowy lat siedemdziesiątych XX wieku. Jeden z nich został zakupiony przez krakowskiego przewoźnika w 2017 roku i poddany renowacji. W ubiegłym roku dołączył do kolekcji krakowskiego przewoźnika. Warto wiedzieć, że konstrukcja i wyposażenie wagonu K była, obok niemieckiego wagonu wojennego KSW, wzorem dla polskich wagonów produkowanych po 1945 roku, w tym dla stolicy Małopolski.

Miłośników zabytkowego taboru na pewno ucieszy także możliwość podróży norymberskim wagonem T4. Pewnie większość osób wie, że trafiły one do Krakowa w latach 80. XX wieku. W Norymberdze prowadzono wtedy intensywne prace przy budowie metra, które sukcesywnie zastępowało tramwaje. Te zaś, zbędne i niewykorzystywane, stały bezczynnie w licznych halach postojowych na terenie miasta. W ramach współpracy wystosowano do MPK w Krakowie propozycję zakupu używanych, ale w pełni sprawnych pojazdów po minimalnych kosztach. Propozycja została przyjęta. Szybko dokonano oględzin i przeglądu wagonów pod kątem możliwości ich użytkowania. Z początkiem września 1989 roku do Krakowa dotarły 24 wagony. Pierwsze składy złożone z wagonów silnikowych T4 i doczepnych B4 zaczęły wozić pasażerów 14 października 1989 roku na linii nr 2. Eksploatację wagonów T4 zakończono w 2002 roku. Warto zaznaczyć, że wagon T4 z nr 220 jako jedyny spośród sprowadzonych z Norymbergi nie wszedł do eksploatacji liniowej. Stało się tak, ponieważ nie było do niego przyczepy typu B4, a ówczesny organizator transportu publicznego uznał, że pojemność pojedynczego wagonu jest zbyt mała, aby mógł przewozić pasażerów. Stąd też wagon ten nie podlegał w Krakowie żadnym modernizacjom i zmianom. Jest w stanie oryginalnym, dokładnie takim, jak w czasie eksploatacji w Norymberdze. 

Warto zauważyć, że warszawki wagon K i norymberski T4 nigdy nie spotkały się w regularnym ruchu liniowym. W niedzielę będzie więc wyjątkowo okazja, aby zarówno w jednym jak i drugim podróżować na linii nr 0.

W zabytkowych tramwajach pasażerowie mają obowiązek posiadania maseczek. Podobnie jak w innych pojazdach także na Krakowskiej Linii Muzealnej jest limit osób, które jednocześnie mogą podróżować (obecnie wynosi on 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc). Dokładna informacja o liczbie osób, które będą mogły jednocześnie podróżować, jest umieszczona przy drzwiach wewnątrz pojazdów. Zabytkowe tramwaje są także dezynfekowane, w tym szczególnie te elementy, których dotykają pasażerowie.

Szczegółowy rozkład jazdy linii nr 0 jest dostępny na stronie internetowej mpk.krakow.pl.

Krakowska Linia Muzealna jest częścią kampanii informacyjno-społecznej "Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków", która trwa już od 30 maja. W ramach działań realizowanych w czasie akcji Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowego zapraszają do ponownego odkrywania piękna naszego miasta oraz spacerowania śladem tematycznych tras, które można znaleźć na stronie Krakow.Travel. Linia będzie zatrzymywać się w pobliżu muzeów, które są partnerami kampanii i specjalnie na ten cel przygotowały specjalne oferty dla krakowianek i krakowian. Szczegóły na temat kampanii można znaleźć na stronie www.badzturysta.pl. (UMK)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kraków
zabytek

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....