Zabytkowy tramwaj Lilpop wrócił do domu

infotram
20.12.2019 15:45
0 Komentarzy

Jeździł po Łodzi przed wojną,miał 50 miejsc, w tym 18 siedzących. Zabytkowy tramwaj Lilpopwrócił do domu i będzie częścią wystawy, która powstaje wmuzeum na Radogoszczu.

Model Lilpop będzie częściąekspozycji na stałej wystawie poświęconej upamiętnieniu historiitragicznego zakończenia działania więzienia na Radogoszczu wokresie okupacji hitlerowskiej. Ważnym elementem wystawy będzieodtworzenie zbliżone do oryginału kompletnego wagonu silnikowegowraz z jego wyposażeniem, zgodną kolorystyką, napisami i reklamamiz tego okresu. Ze względu na funkcje takiego modelu oraz wpasowaniew miejsce ekspozycji, model musi być poddany pewnym modyfikacjomoraz dostosowaniem dla zwiedzających z uwzględnieniem osóbniepełnosprawnych.

Model wykonany będzie jako obiektstacjonarny posadowiony na profilach szynowych wtopionych w imitacjebruku czyli powierzchnie ulicy. Boczna otwarta część podstawyimitować będzie nitowane podwozie wraz z odtworzonymi niezbędnymidetalami jak resory, maźnice, osłony, stopnie – mówi JacekWawrzynkiewicz, dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych wŁodzi

Z drugiej strony wagonu będziezbudowany podest z dwoma pochylniami zrównany wysokością zpoziomem podłogi wagonu /wys. ok. 60 cm/ co umożliwi zwiedzającym,a zwłaszcza osobą niepełnosprawnym swobodny dostęp do wnętrzapoprzez otwarta ścianę boczną. Podłoga będzie pokryta wydrukiemimitującym podłogę w oryginale lecz będzie całkowicie płaska,aby maksymalnie ułatwić poruszanie się wózków inwalidzkich.

Dostęp do wnętrza wagonu będziemożliwy jedynie do przedziału dla pasażerów, natomiast obapomosty motorniczego będą oczywiście odtworzone i otwarte leczzabezpieczone przed możliwością wejścia do wnętrza. Na obupomostach motorniczego po obu stronach w otwory wejściowe zewnętrznewstawione będą ażurowe barierki zgodne z oryginałemuniemożliwiające wejście do wnętrza – dodaje TomaszSteangel, wykonawca repliki.

Ulica Piotrkowska, łódzkiepodwórka i kamienice na Radogoszczu

Nowa wystawa będzie multimedialna iumożliwi zwiedzającym interakcję z ekspozycją.Wzamierzeniu, osią nowej ekspozycji mają być losy RozszerzonegoWięzienia Policyjnego Radogoszcz i jego więźniów. Koncepcjawystawy zakłada symboliczny podział na pięć części.Wprowadzająca część dotyczyć będzie sytuacji w okupowanym KrajuWarty (oś wystawy w formie ulicy z czasów wojny, umiejscowionej wsali o wymiarach 25 x 8). Z centralnej części wystawy biogramyposzczególnych więźniów będą wstępem do dalszych elementówekspozycji dotyczących więzienia, ich historie będą punktemwyjścia do opowieści o przyczynach osadzenia. Tak przeprowadzonanarracja będzie pokazywała, że na wielką historię składają sięlosy jednostek, co nada wystawie bardziej osobisty charakter i ułatwizwiedzającym identyfikację z ofiarami. Jedna z częściprzedstawiać będzie przedwojenną historię miejsca oraz utworzeniehitlerowskiego Rozszerzonego Więzienia Policyjnego. Kolejnaprzedstawiać będzie warunki życia w więzieniu, jegoorganizację. Następna skoncentruje się na ukazaniu sylwetek ofiari oprawców – wybranych przedstawicieli administracji więziennej.Ostatnia ukaże tragiczny epilog funkcjonowania więzienia. Wystawabędzie w pełni multimedialna, umożliwiająca wykorzystanie ścieżekedukacyjnych, dostosowanych do każdej grupy wiekowej, cozdecydowanie poszerzy ofertę Muzeum, w szczególności dlanajmłodszych. Nowa ekspozycja cechować się będzie nie tylkocharakterem poznawczym, ale także stanowić będzie swoiste miejscepamięci. Aby maksymalnie ułatwić zwiedzanie, dla wszystkichzainteresowanych dostępne będą audio-przewodniki (w kilku wersjachjęzykowych).

Wystawa zostanie otwarta 18 lutego 2020roku.


Komentarze